Jefferson, Thomas (1743-1826) Americký státník a politický filosof. Jefferson působil jako guvernér Virginie, delegát do kontinentálního kongresu a třetí president USA (1801-9). Je autorem Deklarace nezávislosti, virginského zákona o náboženské svobodě, Poznámek o státu Virginia (Notes on the State of Virginia) a četných projevů a článků. Na sklonku života založil virginskou universitu.
Jeffersonovy rané politické texty se zaměřovaly na revoluci v severoamerických kolo~ niích, které usilovaly o nezávislost na britském imperiu. S využitím anglické teorie svobod, odvozené ze STAROBYLÉ ÚSTAVY, a politické teorie Johna LOCKA rozvinul Jefferson federativní teorii britského imperia. Podle tohoto ~ohledu měly být všechny zákonodárné orgány imperia (například britský parlament a virginská poslanecká sněmovna) "svobodné, rovné a nezávislé", přičemž koruna měla působit pouze jako nestranný arbitr mezi těmito oddělenými zákonodárnými tělesy, hájící práva každého z nich. Z této pozice byla vláda britského parlamentu nad koloniemi v šedesátých a sedmdesátých letech osmnáctého století vnímána jako usurpace nezcizitelných práv kolonií a to, že koruna podporovala parlament, bylo považováno za tyranské. Jeffersonovy názory z tohoto období jsou nejzřetelněji vyjádřeny v Souhrném pohledu na práva britské Ameriky (A Summary View of the Rights of British America) a v Deklaraci nezávislosti.
Po skončení americké války za nezávislost se stalo ústředním tématem Jeffersonových politických děl budování nové americké republiky. Ve shodě s ARISTOTELEM považoval Jefferson člověka za přirozeně společenského, jenž však potřebuje participaci v malých demokratických komunitách, aby se zdokonalily jeho společenské a politické schopnosti. Podporoval rozčlenění Virginie na "okrsky" o rozloze 5-6 čtverečních mil s asi 100 obyvateli, jež by napodobovaly klasickou řeckou polis. Věřil také, že v participační DEMOKRACII by lidé rozpoznali mezi sebou ty nejlepší, vynikající "moudrostí a ctností", které nazýval přirozenou aristokracií. Tato přirozená aristokracie pak měla být volena do politického vedení a sloužit jako zástupce v postupně centralizovaných vládách (místJú, státní a federální) rozlehlé americké republiky. V podpoře ideálu přímé místní demokracie Jefferson obhajoval všeobecné veřejné vzdělání a přibližnou ekonomickou rovnost. Postup ve vzdělávacím systému měl odpovídat zásluhám, a stát měl každému občanu, který nevlastní půdu, poskytnout 50 akrů půdy. Jefferson vystupoval proti instituci otroctví; vyslovoval se pro postupnou emancipaci černých otrokÚ a jejich návrat do Afriky. Odmítal účast žen v politice.
Jeffersonova náboženská víra korespondovala s jeho politickou teorií. Jako konzervativní unitář považoval křesťanskou etiku za základ člověka jako společenské bytosti a spravedlivého, harmonického státu. Proti etablované anglikánské církvi se ve Virgínii zastával "svobody vyznání", kterou chápal jako plný výraz všech náboženských věr (i nevěr), a doufal, že si občanstvo, vystavené takové ruznosti, dokáže samo vyvodit Ježíšovo základní etické učení (viz také CÍRKEV A STÁT).
Jeffersonbývá považován za idealistu, který během svého života viděl zmarnění většiny svých ideálů. Trend americké politiky směrem k centralizované státní moci a k industriální kapitalistické etice vedl Jeffersona k boji za práva jednotlivých stáru a k obhajobě agrární ctnosti. Jeho pozdní díla jsou proto překvapivě podobná raným revolučním spisům: stejně jako napadal britský parlament a korunu za usurpaci zákonodárné moci koloniálních vlád, obviňoval federální kongres za usurpaci moci vlád jednotlivých státÚ.
Díky hloubce a rozmanitosti Jeffersonových politických idejí se na něj dosud odvolává široké spektrum politických hnutí, včetně revolucionářú třetího světa, konzervativních demokram a radikálních socialism. GS
odkazy
Jefferson, T.: The Writing.l' (Jr Thoma.l' Jeffer.l'on. 20
sv. Washington, DC: memorial edn, 1903.
_: The Paper.l' (Jr Thoma.l' Jefferson, ed. 1. Boyd a C.T. Cullen. Dosud 22 sv. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1950-82.
literatura
Koch, A: The Philosophy (!f'ThOlna.l' Jefferso11. New York: Columbia University Press, 1957.
Malone, D.: J~ffer.l'()n and Hi.l' Time, sv. I-VII. Bostou, Mass.: Little, Brown, 1948-83.